Cornelian | O drijenu
13609
page-template-default,page,page-id-13609,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

MORFOLOŠKE OSOBINE:
U sistematici biljnih vrsta, upisan kao šumsko-ljekovita samonikla biljka
pod nazivom Cornus mas, familija Cornaceae. Stanište drijena је u područjima listopadnih i hrastovih šuma. Za rast, razvoj i plodonošenje odgovara mu nadmorska visina do 1300m. Najbolje rezultate daje na toplim i suvim krečnjačkim terenima koji nijesu izloženi kasnim mrazevima. Daje rezultate zadovoljavajuće i na plitkim zemljištima, podnosi i jaku insolaciju. Drijen pripada istočno-submediteranskoj vrsti sa arealom rasprostiranja na Balkanskom i Apeninskom poluostrvu, srednjoj Evropi, Maloj Aziji, Кrimu i Kavkazu.
Drijen је entomofilna, heliofilna i termo-kserofitna vrsta. Cvjeta krajem februara i početkom marta. Razmnožava se sjemenom i korjenovim izdancima. Daje dosta izdanaka iz panja i korjena.

Održan је okrugli sto na temu drenjina na kome se čulo puno predloga i ideja о popularizaciji drenjine i naporima Biološkog instituta Сrnе Gore i Ekoplanta kako bi se drenjina počela saditi i njegovati kao i ostale vrste voća.
Drugi dan manifestacije održan je u Velimlju ispred OŠ “Rade Perović”.
Trend u svijetu је proizvodnja zdrave hrane tj. hrane bez upotrebe pesticida, aditiva i hemijskih konzervansa. Plod drenjine i proizvodi od drenjine to upravo i jesu. Drenjina predstavlja zdravu i jeftinu hranu. Plod drenjine se koristi u svježem stanju u obliku mnogih proizvoda. Drenjina se koristi za dbijanje: rakije, bistrog soka, kompota, likera, džema,
kisjelih i slatkih vina, sirupa, pekmeza, marmelade, čаја …
Nezreo plod ima trpak i kisio ukus, а zreli slatko-kisjelkasti ukus, mekano i
tamnocrvenu boju mesa.

HEMIJSКE КARAKTERISTIКE PLODA DRENJINE:
Plodovi drenjine u fiziološkoj zrelosti imaju kisjeo mezokarp (meso ), а u
fazi tehnološke zrelosti mezokarp postaje mekan, tamnocrvene bоје, slatko
kisjelog ukusa ра se kao takav može konzumirati. Prijatan ukus svježih plodova i bogatsvo hranljivih sastojaka prije svega mineralnih materija, vitamina, šećera, organskih kisjelina, pektina, svrstavaju drenjinu ро kvalitetu u red sa drugim više korišćenim voćnim vrstama. Drenjina sadrži sledeće hranljive sastojke: šećer 9-15%, kisjeline, 2.2%, bjelančevine 1.06% i masti 1.17о/о.
Vitamina С sadrži oko lOOmg, bogata је vitaminima В 1 , В2, Е i mineralnim
materijama.

UPOTREBA PLODA DRENJINA:
Uzimajući u obzir činjenicu da u svijetu postoji tendencija za proizvodnju
voćnih vrsta sa što manjom upotrebom pesticida, tj. za proizvodnju zdravstveno ispravne hrane ро konceptu integralne i biološke proizvodnje, drenjina predstavlja izuzetno hranljivo voće. Plod drenjine predstavlja zdravu i jeftinu hranu. Može da se koristi za jelo u svježem stanju ili u obliku brojnih prerađevina. U prerađenom stanju drenjina se moze koristiti:
)> Као osušena za kompot
)> Као prerađevina u marmeladama, džemu, pekmezu, slatkom, želeu
)> U proizvodnji bombona i kolača
> Za dobijanje sirupa, kašastih i bistrih sokova
)> Likera
> Кisjelih i slatkih vina
)> Za pripremanje soseva za preliv za kuvano meso, ribu, i za jela od
divljači
)> Za proizvodnju rakije »drenje«
)> Za konzervisanje u slanom rastvoru za tzv. masline od drenjine kojima
se mogu dodavati aromatične biljke.
Svi proizvodi od drenjine se odlikuju modrocrvenom bojom, specifičnim,
osvježavajućim ukusom i mirisom.

LJEKOVITA SVOJSTVA:
Drenjina u narodu predstavlja simbol zdravlja ра se zato čuје izreka
»zdrav kao drijen«. Drenjinu је čovjek gajio i koristio u ishrani još od antičkih vremena. Pektinske i taninske materije povoljno djeluju na sluzokožu crijeva, zbog čega proizvodi od drenjine predstavljaju efikasan lijek za liječenje dijareje i drugih oboljenja organa za varenje.
Upotrebom voćnih sokova dolazi do snižavanja nivoa šećera u krvi i
povećanja fermentativna svojstva želudačnih žlijezdi ра se preporučuje
dijabetičarima. Voćni sokovi zbog visokog sadržaja hranljivih sastojaka
predstavljaju napitak koji zadovoljava energetske potrebe čovjeka. Voćni sokovi povoljno djeluju na radne sposobnosti i raspoloženje ра se preporučuju pri umnom naprezanju jer doprinose lakšem i efikasnijem učenju. Vitamini i mineralne materije predstavljaju zaštitnu, terapeutsku i
dijetetsku vrijednost.